Družstevní záložny ČR v 21. století

Kampeličky v 21. století

Po krachu na konci 20. století byly klientům záložen postupně přece jen vypláceny jisté finanční náhrady jejich naspořených finančních prostředků. Podmínky pro založení a činnost kampeliček se sice dál řídily zákonem č. 87/1995 Sb., o úvěrních a spořitelních družstvech, ale byly silně zpřísněny, aby už k podobnému krachu nikdy nedošlo.

Po vstupu ČR do EU v roce 2004 došlo k dalšímu zpřísnění dohledu nad českými kampeličkami. Od roku 2006 nad nimi nově dozoruje Česká národní banka (ČNB). K novinkám patří, že jejich základní kapitál musí být nejméně 35 milionů korun nebo že mají na základě vyhlášky č. 123/2007 Sb. Informační povinnost vůči ČNB.

Současný stav

Ke květnu 2017 mělo v ČR platnou licenci od ČNB celkem 10 záložen. V roce 2012 přišla o svou licenci záložna Unibon, která tehdy patřila ke špičce na trhu. Stejný osud potkal i Metropolitní spořitelní družstvo a WPB Capital.

Ne vždy jde však o krach. Kupříkladu dnes velmi dobře známá a prosperující banka Fio je také bývalou družstevní záložnou, která v roce 2010 „povýšila“. Podobného vzestupu se v roce 2016 dočkala i dnes už banka Creditas. Situace na českém finančním trhu se tedy mění a vyplatí se ji bedlivě sledovat.